Matura za granicą – jak się do niej przygotować?

Matura za granicą coraz popularniejsza

Od kiedy nasi rodacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę, zostają tam często na dłużej, niż zamierzali. Konsekwencją tego ich dzieci zaczynają chodzić tam do szkół i ostatecznie zdają też egzaminy według zasad danego kraju. Matura za granicą staje się coraz popularniejsza.

Szkoła średnia w Anglii – czy to dobry wybór?

Najłatwiej przygotować się do egzaminów, kończąc szkołę w danym miejscu. Wtedy od lat uczeń jest wdrażany w dany system edukacyjny, jego wymagania i zasady. Najbardziej popularnym kierunkiem rodaków jest Wielka Brytania, i to tam coraz więcej młodzieży zdaje ten pierwszy poważny egzamin.

Matura w Anglii – zasady

Angielska matura składa się z dwóch części. Nosi ona nazwę A-levels. Najpierw maturzysta wybiera 3-4 przedmioty z około 30. Potem w trakcie całej nauki zdaje kolejne moduły ze wszystkich przedmiotów. Ich wyniki sumują się, dając wynik AS Level. Na koniec zdaje się egzaminy z tych wybranych przedmiotów – to poziom A2. Jest on nieobowiązkowy, można zakończyć na etapie pierwszym. Wiadomo jednak, że jeśli uczeń myśli o kontynuowaniu nauki na studiach, zmierzy się z drugą częścią.

Kilka zasad, jak się przygotować

W tym miejscu matura brytyjska i polska mają coś wspólnego – trzeba się do nich przygotować. Najlepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę i przygotowywać się już od pierwszego roku. Szkoła średnia w Anglii trochę tu sprawę ułatwia, bo egzaminy liczące się do końcowego wyniku odbywają się ciągle, co jakiś czas. Dlatego uczniowie wiedzą, że cały czas pracują na tę ostateczną ocenę, a nie tylko podczas ostatniego miesiąca.

Niewątpliwym plusem takiej międzynarodowej matury jest znajomość języka angielskiego, który wszędzie się potem przydaje, a także większa szansa na dostanie się do wielu prestiżowych brytyjskich uniwersytetów. Więcej informacji znajdziesz na http://www.jpedukacja.pl/szkoly-srednie-i-studia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *